Bilenor Orman Urunleri Bilenor Orman Ürünleri San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.

masif panel

Anasayfa » HABERLER » masif panel
share on facebook  tweet  share on google  print  

masif panel

"HABERLER" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
masif

 

Masif panel  

Masif panel de doğru adres,Bilenor Orman Ürünleri San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.

 

 Bilenor Orman Ürünleri olarak bünyemizde farklı cinslerde ve  ebatlarda ekli, eksiz masif panel satışımız bulunmaktadır.

-Kestane masif panel

Antik kestane masif panel

Ceviz masif panel

-Meşe masif panel

-Kayın masif panel

-Kavak masif panel

--Çam masif panel

-Ladin masif panel

-Göknar masif panel

 

 

     Masif Panel Tanımı

         Masif panel aynı ağaç türünden küçük kesitli masif odun parçalarının yani lamellerin tek parça ya da uç uca ekli parça halindeyken özellikle lifleri paralel olacak şekilde birbirine kenarlarından boyuna ve enine yönde tek tabaka halinde yapıştırılmasıyla elde edilen levhalar olarak tanımlanmaktadır. Masif paneller gerek masif ağaç malzemenin diğer malzemelere olan üstünlüklerini taşıması gerekse yüksek boyut ve yüzey stabilitesi ile yapı fiziği açısından her türlü gereksinmeyi karşılayan özellikleriyle kullanımı giderek artmaktadır. Kullanımında gerek üretimdeki gerekse kalite kontrolündeki hız ve ekonomi sağlayıcı nitelikleriyle özellikle mobilya ve dekorasyon işlerinde diğer levha ürünlerine alternatif olarak kullanılmakta ve önerilmektedir.

      Başta mobilya üretimi ve dekorasyon sektörü olmak üzere her geçen gün daha yaygın kullanım alanı bulan masif panel özel bir malzeme olarak gündemdeki yerini ve önemini diğer levha ürünlerine olan üstünlükleriyle korumaktadır. Ancak, masif panelden beklenen özelliklere ulaşmak bazı koşulları gerektirmektedir. Bilindiği gibi gelişen üretim sistemlerine bağlı olarak bir ürünün kalitesi kadar ekonomik bir şekilde imal edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla masif panelde en iyi sonucun alınabilmesinin ancak yatırımcının hedefleri çerçevesinde üretiminin ve kalite kontrolünün belirli ilkeler ve koşullar altında yapılmasıyla mümkün olabileceği unutulmamalıdır. Son yıllarda tutkallama tekniği ile beraber gelişen ve hemen her kullanım yeri için uygulama alanı bulan laminasyon teknolojisi masif ağaç malzemenin rasyonel kullanımı için olduğu kadar masif oduna göre daha stabil, kusursuz ve estetik bir malzeme elde edilmesi olanağı gibi avantajları ile uygulama alanına masif panel üretimini de katarak genişletmektedir.(Dilik, 2006)

 

   Diğer Ağaç Malzemelerle Masif Panelin  Karşılaştırılması

Ağaç malzeme, masif ve kaplama olarak mobilya endüstrisinin sürekli birincil malzemesi olagelmiştir. Masif ağaç malzemenin doğal yapısı nedeniyle rahat ve huzur verici özelliği ve estetik özellileri başka bir hammadde ile şu ana kadar doldurulamamıştır.Mobilya üretimi için masif ağaç malzemede aranılan özellikler şöyle sıralanmaktadır:

1-Güzel görünüm,renk ve tekstür bakımından üstünlük (homojen olması)

2-Kolay işlenmesi ve düzgün yüzey vermesi

3-Üst yüzey işlemlerine uygun olması

4-Bitkisel ve hayvansal zararlılara dayanıklı olması

5-Budaksız ve düzgün lifli olması

6-İklim koşullarına karşı dayanıklı olması

7-Daralma ve genişleme yüzdelerinin düşük olması(Kurtoğlu,2005)

Hazırlayan

Sezer DEMİR

Orman endüstri mühendisi

 

 
Kaynak : masif panel
Tür : Sektörel Tarih : 29.11.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
     
e-bülten üyeliği
Bilenordan ve sektörden haberler için bize mailinizi bırakın
Ad Soyad
e-posta
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this